/Files/images/2023/IMG_20231013_083828.jpg

/Files/images/2023/здорова їжа1.jpg

/Files/images/2023/здорова їжа.png

/Files/images/2023/5 кроків до безпечнішої їжі.png

У зв’язку із пандемією COVID-19, а згодом агресією росії проти нашої країни з 2021 року в Україні спостерігається помітне зменшення охоплення дитячого населення щепленнями відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Така ситуація разом із масовою міграцією населення, скупченням людей в укриттях та прихистках, підвищеним ризиком травмування, антисанітарними умовами, в яких перебувають люди під час війни, недоступністю та недостатністю медичної допомоги, ослабленням імунітету на фоні постійного стресу сприяють поширенню інфекційних хвороб.

Найбільш уразливими в цих умовах є діти¸ які своєчасно не отримали вакцинацію або ревакцинацію проти інфекцій, визначених національним Календарем профілактичних щеплень.

Сьогодні в України існує загроза спалахів небезпечного інфекційного захворювання – кору – у всіх регіонах нашої країни. Передумовами для цього є вкрай низькі показники охоплення дітей вакцинацією проти кору протягом останніх 3-х років, а також надзвичайно висока контагіозність захворювання. При контакті із хворим людини, яка невакцинована, або не хворіла на кір, вірогідність захворювання складає майже 100%. За 5 місяців 2023 року в Україні вже зареєстровано 20 випадків кору в західних областях та м. Києві. Також 2 випадки зареєстровано в м. Харків.

У зв’язку із загрозою спалаху кору в квітні поточного року рішенням регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій був затверджений План дій щодо готовності та реагування на спалах кору в Харківській області. Його складовою став План проведення catch-up кампанії з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи дитячого населення Харківської області в 2023 році, який затверджений заступником голови Харківської ОВА (далі – План). Кампанія охоплює три інфекції, тому що щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводяться однією вакциною – КПК.

Catch-up кампанія, або «наздоганяюча» кампанія передбачає вакцинацію дітей, які своєчасно не отримали щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Планова вакцинація проти цих інфекцій проводиться дворазово – в 1 рік та в 6 років. Тобто «наздоганяючій» вакцинації підлягають діти 2-17 років, які не отримали жодного щеплення КПК, та діти 7-18 років, які не отримали другого щеплення КПК.

Метою плану є 100% охоплення двома дозами вакцини КПК серед тих, хто підлягає «наздоганяючій» кампанії з вакцинації. Термін реалізації – червень-вересень 2023 року. Кампанія розпочата 12 червня 2023 року.

Відповідно до п. 21.1 плану сьогодні проводиться нарада з керівниками закладів освіти щодо організації заходів недопущення до очної форми навчання дітей, які без поважних причин не отримали щеплення проти кору відповідно до Календаря.

Статтею 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Таким чином, відповідно до даної статті в закладах охорони здоров’я не мають видаватися відповідні довідки з будь-яких причин, крім медичних протипоказань. Разом з тим на сьогодні не можна говорити про благополучну епідемічну ситуацію, тому знову ж такі довідки не мають видаватися закладами охорону здоров’я дітям з порушеннями Календаря профілактичних щеплень.

Судова практика показує, що у випадку позовів батьків з цього питання до судів, Верховний суд України та Європейський суд по правам людини завжди приймають рішення на користь держави. У випадку прийняття інших рішень місцевими судами (така практика нажаль існує) просимо інформувати Департамент освіти і науки ХОВА та Харківський ОЦКПХ.

У зв’язку із сказаним пропонуємо керівникам та працівникам закладів освіти донести до батьків інформацію про проведення сatch-up кампанії та контингент дітей, якій підлягає щепленням під час неї, про вимоги до допуску дітей до очної форми навчання. Інформування можна провести в групових класних чатах, за допомогою телефонного зв’язку та будь-якими іншими доступними засобами. Разом з тим пропонуємо розмістити на сайтах та сторінках соціальних мереж закладів освіти відповідну інформацію, а також інформаційні матеріали щодо кору та його профілактики.

Активний етап вакцинації дітей проводиться в липні-серпні 2023 року. Пунктом 17 плану на заклади освіти покладене завдання забезпечити контроль за наявністю щеплень проти кору у дітей, які зараховуються до закладів освіти перед початком навчального року.

У вересні відповідно до п. 21 Плану має бути проведена повторна верифікація вакцинального статусу дітей, які зараховані до закладів освіти. Також спільно з закладами охорони здоров’я мають бути сформовані графіки роботи медичних мобільних бригад для організації та проведення щеплень в організованих колективах (у разі потреби).

Пунктом 22 Плану передбачена спільна цільова робота з когортами відмовників від вакцинації. До цієї роботи залучені також освітяни. Така робота полягає у проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи з батьками, які відмовляються від щеплень. Окремо хочу наголосити, що за результатами перших трьох тижнів кампанії за даними медичних працівників, серед відмовників є також педагоги, які відмовляються від вакцинації своїх дітей. Така практика неприпустима, тому керівникам закладів освіти слід приділити цьому особливу увагу, проводити бесіди та не допускати до очного навчання дітей педагогів, які не пройшли необхідні за Календарем щеплення.


Планові щеплення дітей завоєнного стану

Незалежно від того, чи відновив роботу ваш дитячий садок, підтримуйте зв’язок із батьками вихованців. Скористайтеся інформацією зі статті, щоб відповісти на одне з поширених запитань— як бути з плановими щепленнями дітей за воєнного стану. Спойлер— робити за першої можливості, адже рівень охоплення щепленнями в Україні і так нижчий за рекомендований ВООЗ

Марта Синовіцька, редактор журналу «Медична сестра дошкільного закладу»

Значне скупчення людей у бомбосховищі чи транспорті, обмежений доступ до чистої питної води та свіжого повітря, неможливість дотримати правил особистої гігієни— ідеальні умови для поширення інфекційних захворювань. Захиститися від них та запобігти ускладненням дасть змогу вчасне щеплення. Нагадайте батькам вихованців, що в шість років дитина має отримати оральну поліомієлітну вакцину та комбіновані від:

  • кору, краснухи, паротиту;
  • дифтерії, кашлюку, правця.

Як вакцинувати дитину, якщо сім’я залишилася вдома чи виїхала в інший регіон України— у статті.

Де зробити та які документи потрібні

Вакцинувати дитину можна в комунальних закладах первинної медичної допомоги, у приватних медичних закладах і в лікарів-ФОПів, які підписали договір із Національною службою здоров’я України. Однак якщо дорога до найближчого медичного закладу небезпечна, щеплення варто відкласти. Пропущене надолужити за першої ж нагоди.

Обстежувати дитину перед вакцинацією не потрібно. Порядок щеплень не важливий, обов’язково дотримуватися лише інтервалів між дозами вакцини, що формує імунітет від одного захворювання. Кілька вакцин можна вводити в один день. Найкраще застосовувати багатокомпонентні. Так дитина отримає менше уколів, а захист— одразу від кількох інфекцій.

Нагадайте батькам вихованців, що для планової вакцинації потрібно мати укладену декларацію з лікарем загальної практики— сімейної медицини (далі— сімейний лікар). Порадьте за можливості зателефонувати йому та проконсультуватися щодо графіка наступних щеплень.

Батьки, які з дитиною тимчасово переїхали до іншого регіону, можуть вакцинувати її без декларації в пунктах тимчасового розміщення евакуйованих. Інший варіант— знайти сімейного лікаря в місці тимчасового проживання та укласти декларацію з ним. Зробити це можна за допомогою електронної карти місць надання первинної медичної допомоги, або за номером телефону 16-77.

Додатково можна вакцинувати дитину від:

  • вітряної віспи
  • ротавірусної інфекції
  • менінгококової інфекції
  • пневмококової інфекції
  • грипу

Як підтвердити

Підтвердити щеплення можна за допомогою даних з електронної системи охорони здоров’я (далі— ЕСОЗ), оригіналів або фото:

  • Історії розвитку дитини (форма №112/о);
  • Медичної карти амбулаторного хворого (форма №025/о);
  • Карти профілактичних щеплень (форма №063/о);
  • довідки про щеплення;
  • сертифіката.

Для щеплень за кордоном порадьте попросити в сімейного лікаря витяг із ЕСОЗ.

Якщо батьки мають доступ до вакцин, що не входять до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 №595 (у редакції наказу МОЗ від 11.08.2014 №551)— хай зроблять щеплення і ними.

Що ж робити, якщо не встигли взяти докумени, що підтверджують щеплення? Нехай сконтактують із сімейним лікарем, лікарем-педіатром чи представником закладу охорони здоров’я, де вакцинували дитину, і той перевірить, чи внесли записи про щеплення до ЕСОЗ. Якщо ні, то має зробити це. Відтак сформує довідку в електронній або паперовій формі та надішле батькам. Якщо зв’язатися з лікарем чи знайти записи не вдасться, курс вакцинації вважатимуть недійсним. Доведеться щепити дитину повторно.

Основне завдання медичних працівників під час війни— рятувати життя пораненим, а не госпіталізовувати дітей із вакцинокерованими інфекціями, яким можна було запобігти. Нагадайте про це батькам вихованців. Зауважте, що хронічні захворювання в дитини, наприклад бронхіальна астма, діабет,— не протипоказання до щеплення. Навпаки, така дитина ризикує отримати тяжчий перебіг інфекційного захворювання.

EQ-фітнес: 10 вправ для розвитку емоційного інтелекту дитини

/Files/images/Different/69991906.jpg

Етюди

Мета: навчати дитину передавати свої почуття таемоції.

Якреалізувати. Запропонуйте дитині зобразити тварин ізрізними емоціями: розлюченого лева, лагідну кішку, вередливу мавпочку, боязкого зайчика, радісного песика.

Казка навпаки

Мета: навчати описувати різні стилі поведінки.

Якреалізувати. Запросіть групу дітей інсценізувати відому казку двома варіантами— зізвичними тазізміненими напротилежні рисами характеру персонажів. Кожна дитина виконує роль одного персонажа.

Метод незакінчених речень

Мета: навчати дитину правильно висловлювати почуття.

Якреалізувати. Запропонуйте дитині закінчити речення:
• Ягніваюся, коли...
• Ясумую, коли...
• Ярадію, коли...
• Мені страшно, коли...
• Коли ясердитий, тоя...
• Мене ображає, коли...
• Щоб заспокоїтися, мені потрібно...

Овочеві сварки

Мета: навчати дитину конструктивно виявляти негативні емоції.

Якреалізувати. Коли дитина розгнівана, агресивна, вона може показувати цюемоцію через лайливі слова. Запропонуйте їйальтернативу— лаятися «овочами»: «Ти— морквина», «Ати— гарбуз» тощо.

Чарівні речі

Мета: навчати дитину висловлювати свої негативні емоції.

Якреалізувати. Поясніть дитині, щообов’язково треба проговорювати всі негативні ситуації збатьками тадрузями. Запропонуйте скористатися «чарівними речами», щоб виплеснути негативні емоції. Такими «чарівними речами» можуть бути:
• чашка, вяку можна кричати;
• аркуші паперу— їхможна рвати, зминати, ізсилою кидати вмішень настіні, різати, малювати наних свої переживання, страхи тощо;
• пластилін— ізнього можна виліпити свій гнів, ситуацію, яка засмучує, тощо.

Хвилина витівки

Мета: зняти психоемоційну тафізичну напругу дитини, регулювати їїповедінку.

Якреалізувати. Запропонуйте дітям попустувати— засигналом упродовж певного часу робити все, щоїмзаманеться, наприклад стрибати, бігати, кричати. Після повторного сигналу діти мають зупинитися.

Невербальні прояви емоцій

Мета: навчати дитину регулювати свою поведінку.

Якреалізувати. Запропонуйте дитині розіграти сценки:
• Мене покарали.
• Мене обізвали.
• Ярозгнівався.
• Япосварився іздругом.
• Мені соромно.

Коли дитина виконує вправу, дорослий може їй допомогти.

Малювання емоцій

Мета: актуалізувати емоції, почуття, переживання; зняти емоційне напруження.

Якреалізувати. Запропонуйте дитині нааркуші паперу намалювати різні емоції йпорівнятиїх. Можна створити галерею емоцій— присвятити кожній картину, підібрати кольори, композицію тощо.

Скринька щастя

Мета: навчати дитину усвідомлювати, передавати свої почуття таемоції.

Якреалізувати. Уявіть скриньку щастя. «Складіть» унеї все, щовиасоціюєте зіщастям— візуально, наслух, смак, нюх ідотик. Розкажіть про свою скриньку дитині. Відтак створіть таку саму скриньку разом іздитиною, детально обговоріть ізнею емоції.

Приклад наповненої «Скриньки щастя»
Зір: щаслива усмішка дитини.
Слух: шум морської хвилі.
Смак: солодка полуниця.
Нюх: аромати лісу після дощу.
Дотик: обійми.

Емоція мого дня

Мета: навчати дитину усвідомлювати іприймати власні почуття.

Як реалізувати. Запропонуйте дитині обрати головну емоцію дня. «Сьогодні явідчував радість/смуток/тощо, коли...». Якщо дитині складно висловити свою емоцію, роздрукуйте зображення різних емоцій персонажів ізмультфільмів, що б вона обрала найбільш відповідний варіант.

ГОТУЄМОСЯ ДО СЕЗОНУ ПІДВИЩЕНОЇ ЗАХВОРЮВАНОСТІНА ГРВІ ТА ГРИП

/Files/images/-и-яблоко.jpg

Чекаємо на грип чи застуду? Ми вже звикли сприймати простуду як постійну супутницю холодної пори року. Але, виявляється, її можна уникнути – головне добре підготуватись! Найбільше до простуд схильні маленькі діти. Малюк має менші шанси захворіти, якщо має повноцінний місцевий і загальний імунітет, ефективність якого визначається в більшій мірі способом життя. Наводимо поради, які можуть уберегти Вас і Вашу дитину, маленьку і велику, від захворювання на респіраторну вірусну інфекцію.

ПРОГУЛЯНКИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ. Потрібно гуляти часто і практично в будь-яку погоду, за виключенням надмірно вітряної. Правильно вдягайте дитину, щоб вона якомога менше пітніла. Стежте, щоб малюк достатньо пив.

ПІДТРИМУЙТЕ ОПТИМАЛЬНУ ТЕМПЕРАТУРУ Й ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ В ПРИМІЩЕННЯХ. І не тільки вдома, а й у садку, школі. В холодну пору року, через обігрівання, воно стає сухим, в результаті чого висушується слизова оболонка носоглотки і віруси та мікроби, які попадають на неї, не осідають на вологих «ворсинках», а проникають глибоко в організм. Для підтримання вологості, поставте в кожній кімнаті посуд з водою, міняючи її щодня. Провітрюйте приміщення, відкриваючи вікна на 10-15 хвилин кілька разів на день.

ОСОБЛИВО ВАЖЛИВО ТРИМАТИ НОГИ В ТЕПЛІ. Якщо сталося так, що ваша дитина промочила ноги або ж просто переохолола, обов’язково потрібно зробити їй гарячу ванночку на ноги, вдягнути теплі шкарпетки, напоїти гарячим чаєм з лимоном і вкласти в ліжко. Ще одним фактором, який послаблює імунітет, є недосипання.

СЛІДКУЙТЕ, ЩОБ ДИТИНА ВИСИПАЛАСЯ, ДОТРИМУВАЛАСЯ РЕЖИМУ ДНЯ.Пам’ятайте, що стрес відкриває дорогу хворобам. Дуже важливо не забувати про гігієну. Мити руки потрібно частіше під час епідемії. Старайтеся не дотулятися брудними руками до обличчя. Тримайте при собі дезінфікуючі серветки, якщо немає можливості помити руки. Стежте за тим, щоб малюк не тяг до рота сторонні предмети. Потрапляння токсичних речовин в організм також знижує його опірність.

Варто, якщо потрібно, після консультації з лікарем провести ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ ГЛИСТЯНОЇ ІНВАЗІЇ.Глисти пригнічують імунну систему, тим самим залишаючи дитину беззахисною і перед вірусами.

Потрібно регулярно ВЖИВАТИ ДОСТАТНЮ КІЛЬКІСТЬ БІЛКА ТА ВІТАМІНІВ (А, С, Е, групи В), особливо вітаміну С, вони допомагають виробленню в організмі інтерферону, який вбиває віруси і мобілізує лімфоцити на боротьбу із застудою. Повноцінний білок є в м’ясі, молочних продуктах, яйцях, рибі, рекомендується при хорошій переносимості вживати страви з квасолі. Обов’язково включіть у раціон дитини сезонні свіжо віджаті соки (яблучний, морквяний, гарбузовий чи їх комбінації) та натуральні кисломолочні продукти. Живі бактерії, що містяться в останніх добре впливають на імунну систему. Вітамін С є в квашеній капусті, лимонах, апельсинах, шипшині, чорній смородині та таблетках. Але таблетки слід давати дитині з їжею, так вони краще засвоюються і не зашкодять шлунку.

Ефективним профілактичним засобом єСОЛЬОВІ РОЗЧИНИ. Декілька разів на день в період епідемії промивайте дитині ніс теплою підсоленої водою (1/2 чайної ложки солі на склянку теплої води). Також, можна застосовувати спеціальний спрей на основі морської води, який продається в аптеці. Звичайно, один із самих надійних способів уберегтися від застуди – це використати перевірений народний засіб –ЧАСНИК, який містить активні речовини (фітонциди). Для дітей, старших 3-х років, рекомендується для профілактики з’їдати 1-2 зубчика часнику в день. Молодшим дітям, які йдуть у садочок, з початком епідемії варто підвісити на тоненькій ниточці на шию зубчик часнику або при переносимості порізати і покласти на тарілочку біля ліжка малюка часник, цибулю або навіть невеликий корінець хрону, які також будуть виділяти фітонциди. З настанням епідемії слід уникати велелюдних приміщень (театр, особливо дитячий, цирк, поліклініку, магазини тощо). Щоб активізувати імунну систему організму, лікар-педіатр може призначити дитині профілактичні ліки на основі ехінацеї, женьшеню, елеутерококу або інших лікарських рослин. Самолікування тут не доречно, адже можна нашкодити організму. Також пам’ятайте: вірусні захворювання легше попередити, ніж вилікувати.

Пам’ятка для батьків, щодо профілактики гострих респіраторних захворювань

/Files/images/yak_poperediti.jpg

Розпорядок дня.Дотримання правильного розпорядку дня допоможе підвищити стійкість організму вашої дитини до застуди та грипу. Обов’язковими є проведення ранкової гімнастики, гігієнічних процедур, занять з фізкультури тощо.

Важливим є дотримання санітарно-гігієнічних вимог (чистота, свіже повітря, правильно підібраний одяг дітей удома, на вулиці, заняттях відповідно до погодних умов).

Збалансоване харчування.

/Files/images/f14c50bf159c2bb8ea8ac06ae592b182.jpg

Важливим чинником в оздоровленні дітей є оптимально збалансоване харчування. Повноцінний раціон має містити достатню кількість усіх необхідних для організму поживних речовин у правильних пропорціях. Так, надмірне вживання білкових продуктів може стати причиною ексудативного діатезу, а нестача білка спричиняє погіршення стану імунітету (уповільнюється утворення захисних білків - глобулінів). Зловживання їжею з надмірною кількістю вуглеводів і жирів порушує обмін речовин, сприяє появі зайвої ваги, ослаблює імунітет.

Процедури загартування.

/Files/images/2.jpg Загартування як один з основних засобів профілактики ГРЗ забезпечує стійкість організму до несприятливого впливу фізичних чинників навколишнього середовища – коливань температури, зміни атмосферного тиску тощо. Дозоване використання процедур загартування є свіже повітря.

Загартування повітрям(найчастіше холодним) є дуже розповсюдженим у профілактиці ГРЗ завдяки стимуляції реакцій імунітету і процесів терморегуляції. У людей, стійких до низьких температур, теплоутворення в організмі проходить інтенсивніше. Поліпшене кровопостачання шкіри зменшує ймовірність виникнення обморожень.

Дієвими засобами загартування повітрям є перебування дітей на свіжому повітрі (не менше 3,5 годин) та повітряні ванни. Прохолодне повітря подразнює нервові закінчення шкіри і слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, стимулюючи підвищення порогу їх чутливості та тренування механізмів терморегуляції. У холодну пору року прогулянки можна поєднувати з рухливими іграми та гімнастичними вправами на свіжому повітрі

Вживання фіточаїв Ефективним методом профілактики захворювань органів дихання є вживання рослинних чаїв. Таку профілактику доцільно проводити раз на день протягом місяця, особливо в осінньо-зимовий період, коли збільшується загроза застудних захворювань.Вживати напої з лікарських рослин (фіточаї) рекомендовано за 20 хвилин до приймання їжі. Фіточаї підвищують захисні функції організму, поліпшують роботу шлунково-кишкового тракту, зменшують запалення. У період епідемії ГРЗ рекомендовано використовувати відвари трав відхаркувальної та протизапальної дії. Разом із трав’яними відварами можна вживати кисневі коктейлі, до складу яких можуть входити витяжки шипшини, малини, чорної смородини тощо.Дієвим засобом профілактики ГРЗ є також полоскання горла після сну настоями лікарських трав (ромашки, шавлії, календули, евкаліпту), часнику (очищує кров, убиває мікроби), розчином солі та йоду.

Дихальна гімнастика Підвищити імунітет дитячого організму також допоможе дихальна гімнастика. За допомогою спеціальних вправ діти навчаються правильно дихати через ніс, розвиваючи верхнє, середнє та нижнє дихання. Проводять дихальну гімнастику у другій половині дня.

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
щодо запобігання захворюваності на грип та інші ГРВЗ

1. Під час високого ризику захворювання на ГРВЗ не відвідуйте місця, де можливе велике скупчення людей.
2. За можливості зведіть до мінімуму поїздки у громадському транспорті (автобуси, тролейбуси, метро тощо).
3. Остерігайтеся близького контакту з людьми, які мають симптоми грипу або інших ГРВЗ.
4. Часто мийте руки з милом. Якщо немає такої можливості, використовуйте спеціальні алкогольвмісні засоби для оброблення та знезараження рук.
5. Не торкайтесь слизових оболонок очей, носа, рота немитими руками.
6. При чханні та кашлі прикривайте рот одноразовою хустинкою. Забезпечте дитину такими хустинками.
7. Часто провітрюйте приміщення вдома та на роботі.
8. Уникайте поцілунків, обіймів, рукостискань тощо.
9. Не допускайте переохолодження або перегрівання організму.
10. Змащуйте слизові оболонки носа оксоліновою маззю.11. Проводьте щоденне вологе прибирання кімнат.
12. Організовуйте собі та дитині повноцінне, вітамінізоване харчування з достатньою кількістю природних джерел вітаміну С (свіжі овочі та фрукти) та фітонцидів (часник, цибуля, імбир тощо).
13. При погіршенні самопочуття залишайтеся вдома, не займайтеся самолікуванням — викличте лікаря для обстеження та призначення ефективного лікування.
14. При появі ускладнень захворювання на грип у вас чи вашої дитини не зволікайте. Організуйте госпіталізацію з метою отримання кваліфікованої допомоги медиків.

Перший— різноманітність харчування. Щоб дитина отримувала необхідні для життя й розвитку речовини, городину та садовину, хлібобулочні та круп'яні вироби, білки тваринного походження. Основу раціону мають становити продукти з цілого зерна (мюслі, вівсяні пластівці, гречка, хлібобулочні вироби з цільного зерна тощо). Друге за важливістю місце посідають овочі та фрукти. На третьому місці — молочні продукти та носії білка. Вершиною цієї своєрідної піраміди є жири, цукор, кондвироби.

Другий принцип— натуральність харчування. Практична реалізація його полягає в тому, що до раціону дитини вводять максимум свіжих продуктів у сирому вигляді або після мінімальної термічної обробки. Тут ми пропонуємо:

· пити натуральне непастеризоване молоко, самим робити з нього морозиво, йогурти, сир;

· готувати м'ясні страви лише з натурального (не консервованого м'яса). Мінімізувати в раціоні дитини ковбасні вироби;

· не споживати консервованих продуктів;

· не споживати білого комерційного хліба;

· обмежити використання в їжу здоби;

· під час приготування страв використовувати тільки нерафіновані олії;

· остерігатисявживання сирих яєць, оскільки білок сприяє розвиткові біотипової недостатності, а вживання комерційних яєць може спричинитися до захворювання на сальмонельоз;

· надавати перевагу вживанню свіжих фруктів та ягід перед комерційними соками та напоями.

Третій принцип- стимуляція апетиту. Тут можна порадити:

· зменшити у стравах вміст жиру, оскільки жир пригнічує секрецію шлункового соку;

· не давати дитині пити під час їжі, бо зайва рідина розбавляє шлунковий сік, через що їжа довше затримується в шлунку;

· між основними прийомами їжі дозволяти дитині вживати тільки свіжі овочі та фрукти, натуральні свіжі соки, компоти. Це стимулює шлункову секрецію, підвищує апетит;

· по змозі годувати дитину на свіжому повітрі. Чудовим стимулом апетиту є обід на березі річки, в лісі біля вогнища.

Четвертий принцип- психофізичне задоволення від їжі (десерт). На десерт можна порекомендувати коктейлі на основі сухого молока, яєчного порошку з додаванням цукру, свіжих фруктів, горіхів, порошку какао. Кондитерські вироби з чистим шоколадом не можна використовувати на десерт. Шоколад містить щавлеву кислоту, що перешкоджає всмоктуванню мінеральних речовин. Окрім того, шоколад має сильні алергенні властивості. Дітям рекомендують тільки молочний шоколад, можна з горіховими наповнювачами.

Пятний принцип- регулювання роботи кишечника. Для цього необхідно включати в раціон страви з харчовими волокнами (овочі, фрукти, цільне зерно) та кисло­молочні продукти.

Шостий принцип- корекція ваги. В раціоні різко знижують вміст жирів, простих вуглеводів (цукор, кондвироби), всі види виробів з тіста (булки, макарони), а також картоплі, круп (окрім вівсяної та гречки) й дуже солодких продуктів.

А підсумок усього цього дуже простий — здоров'я дитини і грунтується на натуральній грубій їжі, а не на екзотичних продуктах і стравах.

Щоденний ранковий прийом дошкільників до закладу

проводять вихователі, які опитують батьків про стан здоров′я дітей. Медична сестра за показаннями оглядає зів, шкіру і вимірює температуру тіла дитини. Прийом дітей у ясельні групи здійснюється особою, яка має медичну освіту. Виявлені при ранковому фільтрі хворі і діти з підозрою на захворювання в ДОУ не приймаються; хворі, виявлені протягом дня, ізолюються. Залежно від стану дитина залишається в ізоляторі до приходу батьків або госпіталізується.

Але основна проблема полягає в тому, що не всі захворювання можна виявити відразу, в ході огляду. У даній ситуації відповідальні батьки: якщо є підозра на захворювання, то дитину в дитячий заклад приводити не потрібно. Може трапитися і так, що хвороба може розвинутися не відразу і зовнішні ознаки можуть не проявлятися: відсутність температури, кашлю, нежиті – тільки загальне нездужання. І якщо дитина приходить в такому стані, то клінічна картина може розгорнутися не відразу, а через 2-3 години або ближче до обіду, або до вечора. У цій ситуації дитина оглядається медсестрою, викликаються батьки, і дитина відправляється додому.
Дитина не вважається хворою при наявності в неї незначних слизових виділень, при нормальній температурі тіла, при нормальному стані горла.
Але бувають й суперечливі моменти. Вони зазвичай виникають у випадках, коли спостерігається незначний нежить, кашель, шкірні висипання, коли виникає питання, чи це інфекційна шкірна хвороба, чи то прояв дерматиту.
Дитина починає скаржитися на головний біль, підвищується температура, кашель, нежить, відчувається загальне нездужання: поганий сон, поганий апетит, поганий настрій. Якщо виникає набір цих симптомів, то дитину в садок вести не треба. Треба звернутися до лікаря і визначити, чи варто відвідувати дитячий заклад або якийсь час залишатися вдома. Ці симптоми можуть виявлятися за добу до того, як у дитини розвернеться клінічна картина. Якщо є вірусна інфекція, то за 2-3 години.

Основні заходи, що проводяться медичним персоналом - Щоденний амбулаторний прийом з метою надання медичної допомоги (при необхідності)
- Виявлення захворілих дітей, своєчасна їх ізоляція
- Надання першої медичної допомоги при виникненні нещасних випадків

При будь-якому вірусному захворюванні (вітрянка, краснуха, скарлатина, кір тощо) у когось з дітей в групі, в цій самій групі оголошується карантин.

У цей час, діти ходять тільки в свою групу. У загальні зали (музичний, фізкультурний) дітей не пускають. Гуляють строго на своєму майданчику. Вихователі повинні стежити, щоб не було близького контакту з дітьми з інших груп. І можливо навіть можуть зменшувати час прогулянок карантинних груп, щоб, знову таки, не перетинатися з іншими групами.
У карантинні групи не беруть нових дітей.

Як правильно підготувати дитину раннього віку до вступу в дитячий садок

- Передусім слід організувати життя дитини в сім'ї відповідно до режиму дня, якого дотримуються в дошкільному закладі.

- Добре, якщо ви зацікавите дитину дитячим садком, викличете бажання туди йти.

- Дитина значно легше пристосовується до умов суспільного виховання, якщо в сім'ї оволодіє елементарними навичками самостійності.

- Дуже важливо навчити маля гратися.

- Одна з головних причин труднощів перших днів дитини в яслах - недостатній досвід спілкування з іншими дорослими і дітьми.

- Значну увагу слід приділяти розвитку мовлення дитини.

- Старайтеся оформити дитину в дошкільний заклад хоча б за два - три тижні до виходу матусі на роботу, щоб можна було поступово збільшувати тривалість перебування дитини в яслах.

Кiлькiсть переглядiв: 974