Сонячне проміння проходить через дощові краплі, заломлюється й відбивається на протилежній стороні неба у вигляді величезної різнокольорової дуги. Нам тільки здається, що сонячний промінь білого кольору. Насправді він увібрав у собі всі кольори. І побачити цю комбінацію можна тільки тоді, коли є одночасно дощ і сонце.
Щоб побачити веселку, необхідно обов'язково знаходитися між сонцем і дощем. Причому сонце повинне бути позаду, а дощ — спереду. Сонце, наші очі й центр веселки мають знаходитися на одній лінії! Якщо сонце високо в небі, провести таку пряму лінію неможливо. Ось чому веселку можна спостерігати тільки зранку або ближче до вечора.
Якщо розглядати веселку з ілюмінатора літака, то вона виглядає замкненим колом. Іноді на небі виникає й додаткова дуга, де кольори вибудовуються у порядку, зворотному порядку кольорів першої веселки, а іноді й третя, і четверта. Веселку можна спостерігати навіть у бризах водоспаду, морського прибою, але щоразу для цього необхідно, щоб Сонце було у спостерігача за спиною.
ЧОМУ ДІТИ РОСТУТЬ, А ДОРОСЛІ – НІ?
Їм цукерок я багато,
Хочу вирости, як тато.
Але діти всі, мабуть,
Не від солодощів ростуть.
Поясніть скоріш мені,
Чом я росту, а тато — ні?
У перші тижні життя дитини її кістяк майже цілком хрящовий. Дитина швидко росте, і всередині її хрящових «костей» з'являються острівці справжньої твердої кістки, які щороку збільшуються, а хрящові — зменшуються. До 22-25 років утворюються суцільні кості кістяка, які вже не ростуть. Таким чином, поки росте кістяк — росте й малюк, а дорослі вже виросли, тому більше вже не ростимуть.
ЧИ МОЖНА ПРОРИТИ ЗЕМЛЮ НАСКРІЗЬ, ЩОБ ВИЙТИ НА ЇЇ ІНШОМУ БОЦІ?
Чомусь це запитання цікавить майже кожну дитину, щойно вона починає розуміти, що наша Земля має форму кулі.
Для відповіді на це запитання доречно виконати хоча б схематичний рисунок або скористатися картинкою «Наша Земля в розрізі» з енциклопедії.
Отже, так. Земля складається з різних порід. Уявимо собі, що ми винайшли величезний-величезний екскаватор. Починаємо копати. Найверхній шар, що можна навіть помацати руками, досягає 32-48 км. Це земна кора. Тут наш екскаватор із роботою цілком впорається. Земна кора є досить твердою, але рити її можна.
Але ж на Землі не скрізь суходіл. Під океанами такий шар становить усього 5-8 км.
Отже, наш екскаватор продовжує копати. Далі йде мантія Землі. Це ще 2880 км (ого!). Між іншим, ученим ще не вдалося проникнути на таку глибину.
У самому центрі Землі знаходиться ядро Землі. Це ще 3 200 км. Тут уже копати неможливо. Чому? Тому що ядро Землі складається здебільшого з розплавленого заліза й нікелю й має центр із твердого металу. На ядро тисне величезна маса, через цей тиск температура дуже підвищується. Тому в центрі Землі не просто тепло, але й жахливо спекотно — 2760-7060 °С. Поки людина ще не придумала такі технології, що допомогли б їй прорити Землю наскрізь.
ЧОМУ БУВАЄ ХОЛОДНО, КОЛИ ДМЕ ВІТЕР?
В літню спеку вітерець
Дуже люблять малюки,
А зимою лютою — навпаки.
— Чому влітку був він милий?—
Вас питають малюки,
А зимою став суворим навпаки?
Дійсно, улітку вітерець приємно освіжає, допомагаючи перенести спеку, а взимку — холодить. Відбувається це тому, що тіло в холодну погоду втрачає значно більше тепла. Чим вітер сильніший, тим більша кількість повітря встигає стикатися зі шкірою й більше тепла віднімається. Але є й інша причина. Наша шкіра завжди випаровує вологу. Для цього їй потрібне тепло, яке віднімається від тіла й від того шару повітря, що до нього прилягає. Якщо повітря нерухливе, випаровування відбувається повільно. Але якщо до шкіри потрапляють нові порції повітря, то відбувається інтенсивне випаровування, що вимагає великої витрати тепла, що відбирається від нашого тіла.
ЧОМУ ЗУБИ БОЛЯТЬ?
Чищу зуби я щодня,
Ніколи не лінуюсь.
То чому ж вони болять?
Ніяк я не з'ясую.
Зубами горіхи я не колю...
Просто я дуже цукерки люблю.
У деяких тварин зуби міняються все життя. Одні зношуються й випадають, а на їх місці відразу виростають інші. У людини зміна зубів відбувається тільки один раз. У дітей до двох років виростає 20 молочних зубів, що починають до шести років випадати, тому що під ними з'являються постійні. До 12 років відбувається їх повна зміна, і зрештою в дорослої людини налічують 32 зуба.
Зазвичай руйнуватися починає емаль. Спочатку з'являється маленька дірочка або тріщина (найчастіше під впливом цукру). Бактерії, що завжди є в роті, оселяються під емаллю і руйнують зуб зсередини. Коли стінки зуба стануть тонкими, він почне боліти від гарячого або холодного, тому що нерви виявляться оголеними.
Отже, чим швидше почати лікувати зуб, тим менш хворобливим буде лікування.
Щоб зуби були міцними й менше псувалися, потрібно їсти сир та інші молочні продукти. У них міститься кальцій, що є будівельним матеріалом для зубів.
До речі, лікарі з'ясували: якщо людина погано пережовує їжу, від цього болить шлунок.
Тріщини в зубах з'являються від зміни температури. Тому не слід запивати морозиво гарячим чаєм.
Попередити неприємності із зубами можна, якщо 1-2 рази на день чистити їх та їсти менше солодощів, а також раз на півроку відвідувати стоматолога (зубного лікаря).
ЩО ТАКЕ АПЕТИТ?
Так, апетиту у мене немає.
Мама й бабуся зітхають весь час.
Хто апетит у людей викликає?
Чому апетит не приходить до нас?
Апетит — це бажання поїсти. Здорова людина має гарний апетит. А в чому ж справа, якщо він поганий? Коли минуло мало часу після їжі, то людина ще не встигла зголодніти, а коли часу минуло багато, отже, енергія, отримана організмом, не витратилася. І ще, коли людина занедужує, вона не хоче їсти, тому що організм бореться з інфекцією. У цьому випадку поява апетиту — це одна з ознак одужання.
Щоб «розбудити» апетит, найкраще його «нагуляти» — гуляти на свіжому повітрі, кататися на велосипеді, бігати, стрибати, грати в рухливі ігри з друзями.
Однак і переїдання шкідливе. Апетит повинен бути помірним. З-за столу потрібно вставати з легким відчуттям голоду.
Тут потрібно дотримуватися «золотої середини», щоб не вийшло — їсти мало — сил немає, а багато — організм не встигає засвоювати й відкладає запас у вигляді жиру. Особливо шкідливо їсти у великій кількості солодощі й жирне.
ЧОМУ ПОТРІБНО МИТИ РУКИ З МИЛОМ?
Навіщо руки треба мити
Дорослим і маленьким дітям?
Як тільки руки не помив,
Живіт одразу заболів.
Мікроби, здатні спричинити небезпечні захворювання, можуть міститися на різних предметах, за які ми беремося руками, тому після прогулянки, ігор із тваринами й відвідування туалету, а також перед їжею руки потрібно обов'язково мити з милом. Від регулярності їх миття залежить загальний стан здоров'я.
Існує безліч захворювань, яких можна уникнути, якщо вчасно помити руки (або хоча б протерти вологою дезінфікуючою серветкою). Одне з таких захворювань називають «хворобою брудних рук», а в медицині — дизентерією.
Як же правильно мити руки? Спочатку потрібно вище засукати рукави й підставити руки під струмінь води. Потім узяти мило й намилити їх до появи піни. Потерти руку об руку. Змити піну великою кількістю води. Витерти руки сухим чистим рушником.
А ще не потрібно забувати про нігті, під якими накопичується бруд. їх регулярно слід стригти, у жодному разі не смоктати пальці й не гризти нігті.
ЧОМУ КРОВ ЧЕРВОНА?
Я хліб відрізати хотів,
Та це зробити не зумів.
Червона крапля крові
На пальчику блищить.
І плачу я від болю,
Ой-ой, допоможіть!
- Чому ця кров червона —
Мені ви розкажіть!
Кров складається з рідини ясно-жовтого кольору (плазми), червоних кров'яних клітин (еритроцитів), білих кров'яних клітин (лейкоцитів) і кров'яних пластин (тромбоцитів). У крові дуже багато еритроцитів, тому кров виглядає червоною. Еритроцити виробляють гемоглобін — червоний пігмент, що містить залізо. Ці клітини розносять кисень по всьому організму й виводять із нього вуглекислий газ.
Живуть червоні клітини близько чотирьох місяців і розпадаються в селезінці. Утворення червоних кров'яних клітин в організмі відбувається безупинно.
КУДИ ПОДІВСЯ ЦУКОР, КОЛИ Я РОЗМІШАЛА ЙОГО ЛОЖКОЮ?
Чай солодкий я люблю,
У склянку цукор покладу.
Його ложкою мішаю,
Буде чай солодким, знаю!
Та чому ж мій цукор зник?
Дайте відповідь мені!
Звісно ж, цукор залишився в склянці. Він розчинився й став невидимим, а чай став солодким. Розмішування прискорило процес розчинення, і молекули води швидко «дісталися» часток цукру й перемішалися з ними.
Знову отримати кристали цукру можна за допомогою випарювання рідини.
ЧОМУ, КОЛИ ТИ ГОЛОДНИЙ, БУРКОЧЕ В ЖИВОТІ?
І чому це, я не знаю,
Мій живіт тепер співає?
Ні, це просто він урчить
І анітрішки не болить.
Ви мені допоможіть,
Що робити — підкажіть!
М'язи шлунка періодично скорочуються, щоб їжа постійно перемішувалася. Коли в ньому немає їжі, його вміст (шлунковий сік, шлункові гази й повітря) рухається всередині, створюючи буркітливий звук. Коли їжа з'являється, вона робить цей звук нечутним.
Уважають, що звуки шлунка — це природне нагадування про те, що настав час поїсти.
ХТО ЖИВЕ НА МІСЯЦІ?
Каже якось хлопчик Ваня,
Граючись солдатиком: —
На Землі живуть земляни,
На Місяці—лунатики.
А підкаже хто мені,
Правда це чи, може, ні?
На Місяці немає атмосфери, тому вона не захищена від шкідливого впливу сонячної радіації. Місяць обертається, і той бік, яким вона повернена до Сонця, нагрівається до 150°С. Такий спекотний день триває два тижні. За ним настає два тижні місячної ночі, коли температура знижується до -125°С. У таких умовах не може існувати жодна з форм життя, відомих на Землі.
ЧОМУ ЗІРКИ ПАДАЮТЬ З НЕБА?
З неба зірочка упала,
Я бажання загадала,
І тепер вона летить
Та чарівно мерехтить.
Жаль цю зірочку мені,
Сумно падати в пітьмі.
Насправді зірки не падають. Те, що ми бачимо, — це камені вагою від декількох грамів до декількох тонн, що летять із космічного простору. Проходячи через нашу атмосферу, вони сильно нагріваються й починають світитися. Називають їх метеорами. Більшість із них повністю згоряють в атмосфері. А ті, що досягають Землі, називають метеоритами. Учені підрахували, що за добу на Землю падають тисячі метеоритів. Іноді можна побачити один метеор, але частіше ми спостерігаємо метеорні потоки.